Hol használnak az országban Greentech füstgáz hőcserélőt?
Nézze meg a térképen!
SOLE-MIZO gőzakzán ECO hőhasznosítás
Helyszín:
Szeged, SOLE-MIZO Zrt. telephelye
Feladat meghatározása:
A tejüzemhez tartozó Vasfa 7/16 EU tipusú 7 t/h teljesítményű gáztüzelésű gőzkazán hatásfokának javítása ECO hővisszanyerő egység (füstgáz hőcserélő) beépítésével. A kiírás szerint min. 4 %-.os hatékonyság javulást kellett elérnünk.
Projekt leírása/megvalósítása:
A meglévő füstgáz vezeték alá egy újonnan kiépítendő elkerülő szakaszba építettük be a hővisszanyerőt és a meglévő, megmaradó kémény bekötés alá csatlakozunk vissza a túlnyomásos kéménybe. A füstcsatornába beépítésre került két darab szabályozható füstcsappantyú. A hőhasznosító berendezéssel a gázkazán tápvizét melegítjük 105 °C-ról 132-135 °C-ra a kazán terhelésétől függően..
Elért eredmény:
ECO beépítése előtt
1 t göz előállításához felhasznált gázmennyiség: 75,93 Nm3
ECO beépítését követően
1 t gőz előállításához felhasznált gázmennyiség: 63,73 Nm3
Beruházás megtérülési ideje: <1 v="" p="">
GE ÜVEGOLVASZTÓ KEMENCE BYPASS HŐVISSZANYERÉS
Helyszín, üzembe helyezés időpontja:
Zalaegerszeg, GE Hungary Kft. (volt Tungsram) telephelye, 2012
Feladat meghatározása:
Az üvegolvasztásra használt kemence füstgázának hasznosítása légdalról szabályozott kerülőágba helyezett rozsdamentes és saválló anyagból készült, ritka lamellázású, nagynyomású mosóberendezéssel rendszeresen tisztítható kivitelű hőcserélővel, mely primer oldalon 350 °C, 6000 m3/h füstgázra, míg szekunder oldalon 110/90 °C forróvíz rendszerre méretezendő.
Projekt leírása / megvalósítása:
A fenti cél elérése érdekében a föld alatt vezetett füstgáz járat feltárását követően a járattal párhuzamosan futó kerülőágat alakítottunk ki, melybe beleépítettük a WätaS lamellás hőcserélőt. A füstgáz járatokba pillangó szelepeket építettünk, mellyel hővisszanyerés estén a bypass ágba tudjuk irányítani a füstgázt fokozatos szabályozással. A rendszert úgy alakítottuk ki, hogy teljesen önműködő legyen és távolról monitoring rendszer segítségével nyomon követhető a működés, regisztrálásra kerül a visszanyert hőmennyiség. A kivitelezési munka magába foglalta a hőátadó központ épület megépítését és hatósági engedélyek beszerzését is. A megtermelt forróvízet hidraulikus váltón keresztül cca. 30 méteres szakaszon jutatj
Elért eredmény:
A hőcserélő a folyamatos mérések szerint cca. 250 kW teljesítmény leadására képes, a beruházás megtérülési ideje cca. 1,5 év.
MAT kerámia kiégető kemence füstgáz hővisszanyerés
Helyszín, üzembe helyezés időpontja:
Magyarszombatfa, MAT Kerámia Kft., 2012
Feladatmeghatátozás:
A MAT Kerámia Kft. kályhák és kandalólk gyártásável foglakozik. A kályhacsempék kiégetése SAFF kemencékben történik. Feladatunk kettős volt. Egyrészről a kemence égőfejéhez vezetett táplevegő hőméréskletét kellett megemelnük, hogy a ezzel is rövidítsük a kiégetéshez szükséges időt valamint a maradék füstgáz hőt a kerámiák szárításhahoz használt levegőbefúvókhoz juttassuk.
Projekt leírása/megvalósítása:
A meglévő rekuperátor tetejére helyeztük a cca. 90 KW teljesítményű WätaS lamellás füstgáz hőcserélőt. A kéményhuzat fokozása érdekében megnöveltük a kémény magasságát. A hőcserélőből kilépő forróvíz vezetéket cca. 20 méteres távon a kazánházba vezettük és ott a már meglévő puffer tartályra csatlakoztattuk. A puffer tartályt hőcserélőkön keresztül melegvízzel táplálja egy kondonezációs kazán és egy vegyes tüzelésű kazán is. Innen történik az irodák és csarnokok fűtésr, HMV ellátása valamint a kerámia szárítók forró víz ellátása.
Elért eredmény:
Az átemeneti és a nyári időszakban a kerámia szárítás teljes mértékben kiváltásra került a hőcserélő alkalmazásával. Télen az irodák fűtésének 80 %-át a hőcserélő végzi. A projekt várható megtérülési ideje 2-3 év.
Hővisszanyerés egy pékségben - Gyöngyös
HELYSZÍN, ÜZEMBE HELYEZÉS IDŐPONTJA:
Gyöngyös, Domoszlai pékség, 2012
FELADATMEGHATÁROZÁS:
Cégünk azt kapta feladatul, hogy a pékségben, mely egy etage és egy forgókemencével rendelkezik, a kéményen keresztül távozó hulladékhő hasznosításával az épület fűtési igényét elégítsük ki. A rendszert úgy kellett kialakítani, hogy utólagosan a használati/technológiai meleg víz ellátás is megoldható legyen egy rácsatlakozással.
PROJEKT LEÍRÁSA / MEGVALÓSÍTÁSA
A fenti cél elérése érdekében a kéményekre 2 db WaetaS lamellás füstgáz hőcserélőt szereltünk. melyeket elláttuk a szükséges biztonsági és szabályozási elemekkel.
Telepítettünk továbbá egy 500 l-es puffertartályt, mely a hőcserélőkben keletkező melegvízet gyűjti és adja át a fűtési rendszernek.
A meglévő földgáztüzelésű kazánt másodlagos hőtermelőként hagytuk meg. A kazán vezérlését úgy alakítottuk ki, hogy az mindaddig nem kapcsol be, amíg a hőcserélők elegendő mennyiségű meleg vízzel látják el a fűtési rendszert.
ELÉRT EREDMÉNY
A hőcserélők alkalmazásával a téli időszakban ki tudjuk váltani a teljes épület (pékség, iroda, raktár, szoc. helyiségek) fűtési igényét illetve opcionálisan a HMV készítést. A beruházás megtérülési ideje 3-4 év.
Budapest
Első referencia projektünk egy budapesti családi házban került kialakításra.
A MINI füstgáz hőcserélőhöz csatlakoztattunk egy hőmennyiség mérőt és további hőmérőket az előremenő és visszatérő ágakba, hogy a rendszer működése, a készülék teljesítménye és a megtakarítás folyamatosan nyomonkövethető legyen.
A monitoring adatokat itt megtekintheti.
Hővisszanyerés egy pékségben
FELADATMEGHATÁROZÁS
Egy pékségben, ahol
•20 főt foglalkoztatnak
•3 kemencét (53 kW, 43 kW és 8 kW)
•2 hűtőberendezést (4 kW, 5 kW) üzemeltetnek valamint
•meleg vízet készítenek (22 kW) fűtésre és HMV-re azt a feladatot kellett megoldanunk, hogy a meleg víz készítést teljes mértékben váltsuk ki a többi berendezés hatékonyságának növelésével.
PROJEKTLEÍRÁS / KIVITELEZÉS
A cél elérése érdekében a következő lépéseket tettük meg: •visszanyertük a hőt a kemencék füstgázából
•a hűtők hőcserélőjén keletkező hőt hasznosítottuk
•üzembe helyeztünk egy levegő-víz hőszivattyút a csúcsidőszakokra
•üzemen kívül helyeztük a meleg víz készítő berendezést
A kemencék füstgázelvezetőjébe beépített Wätas „Heat Keeper” füstgázhőcserélő, valamint a „LWZ” levegő-víz hőszivattyú alkalmazása nyomán, figyelembe véve a helyi sajátosságokat, lehetővé vált a termelési hőveszteség hasznosítása, abból meleg víz készítése.
ELÉRT EREDMÉNY / KÖVETKEZTETÉS Az energiahatékonysági beruházások hatására éves szinten közel 1 M Forint tényleges megtakarítást lehetett elérni. Ha feltételezzük, hogy az energia árak nem változnak a beépített készülékek 4 éven belül megtérülnek. További pozitív hozadéka a projektnek, hogy a régi vízmelegítő megszüntetésével értékes helyet nyert a pékség.